مشاوره حقوقی در مورد دریافت دیه

مشاوره حقوقی در مورد دریافت دیه

مشاوره حقوقی در مورد دریافت دیه: حوادث، بسیار گوناگون است . افرادی که درجامعه زندگی میکنند با یکدیگر در تعامل هستند و زندگی جمعی ای دارند . اما ، گاهی پیش می آید که افراد نسبت به یکدیگر سهل انگاری انجام میدهند که موجب خسارات جسمی ، روحی ، مادی و معنوی میشود . در این مطلب ، قصد داریم به روندی بپردازیم که باید هرکسی بهرحال آنرا برای احقاق حق ، طی کند . اما اینکه با چه دیدی و چه آگاهی ای پا به میدان بگذاریم مهم است! اما اول :

دیه چیست ؟

دیه ، در معنای حقوقی و عمومی ، مقدار بازه ای است که فرد ضرر و صدمه وارده از سوی یک فرد یا یک ارگانی را طی میکند . یا میتوان گفت ، یک کیفر نقدی است که به بازماندگان و سایر اعضای خانواده فرد پرداخت میشود . دیه ، پرداخت هزینه یا مبلغی بابت جبران خسارت وارده است که صدالبته قانون مجازات دیگری هم برای تنبیه ، جدای از دیه درنظر خواهد گرفت . دیه در معنی فقهی و دینی ، به معنای خونبها ست و میتواند فرد آسیب دیده ، در حین اجرای دیه در قید حیات باشد ، یا دار فانی را وداع گفته باشد . دیه در قتل ، زمانی اجرا میشود که قتل غیرعمد باشد یا اگر هم عمد باشد ، ولی دم یا مجنی علیه فرد از اجرای حکم جانی و جسمی ( حد و قصاص ) بگذرد .

در زمینه دیه ، برخی از اوقات میتوان از بیمه های مختلفی برای پرداخت درصدی از آن کمک گرفت . بطور مثال ، اگر صدمه با استفاده از خودرو صورت گرفته باشد ، میتوان درصد یا تمام از آنرا از بیمه طلب کرد .

دیه در زمانی اجرا میشود که توانایی قصاص وجود نداشته باشد . بطور مثال ، اگر استخوان لگن فرد مضروب شکسته است ، نمیتوان بعنوان قصاص استخوان لگن ضارب را شکست . اما در قتل ، به ولی دم بستگی دارد که بخواهد قصاص اجرا شود یا رضایت به دیه بدهد . اگر دیه ، صدمه ای را شامل شود که مقدار معینی در شرع نداشته باشد آنگاه ارش نامیده میشود که بانظر کارشناس مقدار صدمات و دیه تعیین میشود .

تعریف قانونی دیه

بر اساس ماده ۴۴۸ قانون مجازات اسلامی دیه مال معینی است که در شرع مقدس اسلام به سبب جنایت غیر عمدی بر جان، عضو یا منفعت یا در مورد جنایت های عمدی در مواردی که به هر دلیلی قصاص ندارد تعیین شده است .

مراحل دریافت دیه

مراحل دریافت دیه

۱ – ارائه مدارک و شکایت نامه به دادسرای عمومی . مدارکی مانند : مدارک شناسایی خود ( شاکی ) و فرد متهم که قصد شکایت از او دارید ، گواهینامه و بیمه نامه معتبر درمورد حادثه و آسیب ها ، نظریه و پاسخ پزشکی قانونی ، پرونده شاکی و اطلاعات آن در مراکز درمانی . همچنین پرداخت هزینه های مربوط به دادرسی

۲ – تحقیق توسط بازپرس و قاضی ، بازجویی از شاکی و متهم و بررسی صحت جرم و درنهایت صدور حکم جلب

۳ – رسیدگی در دادگاه کیفری ( در دردادسراهای عمومی و انقلاب کشور یا دادگاههای کیفری یک و دو )و اعلام رای و مقدار دیه

۴ – اجرای حکم مانند بازداشت ، توقیف اموال و …

مشاوره حقوقی دریافت و پرداخت دیه

اما ، در این بین باید آشنایی کاملی به روند پرداخت دیه و فرآیند های پیگیری پرونده داشته باشیم . چه هرکسی که متهم به پرداخت دیه است ، و چه هرکسی که قصد دریافت دیه را دارد ، باید شناخت درستی داشته باشد . ما حتی اگر تمامی قوانین قضایی را هم مطالعه کرده باشیم ، نمیتوانیم آنرا بصورت کامل مسلط شویم و بفهمیم که چه کار کنیم که هم روند پرونده سریعتر پیش برود ، هم به نفع خود . زیرا آنرا بصورت تجربی و حضوری درک نکردیم . مشاوره حقوقی ، توسط اشخاصی ارائه میشود که خود دارای پروانه وکالت یا مجوز مشاوره قضایی هستند و قطعا به این روندها بهتر از ما آشنا هستند .

ما مشاوره را میتوانیم بصورت حضوری یا تلفنی انجام دهیم . درصورتیکه ، فرد مذکور ، کسی را نداشته باشد که اورا از مرکز درمانی به دفتر مشاوره ببرد ، یا فرد از حضور و گفتن کامل حرف دل خود خجالت میکشد ، یا وقت حضور پیدا کردن را ندارد ، میتواند با استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی کار خود را انجام دهد .

گفتنی است که میتواند مشاوره توسط وکیل شما در ابتدای پرونده انجام شود و سپس شما وکالت پرونده رو به او محول کنید .

فردی که پرداخت کننده دیه است میتواند مشاوره بگیرد؟

قطعا ! بهرحال هرکسی که قصد شروع کاری را دارد که میتواند از مشورت فردی باتجربه استفاده کند ، باید چنین کاری را بکند . چون مشاورین به احکام کیفری آشنا هستند و میتوانند به این افراد بهترین راهنمایی را بدهند که بتوانند در روند دادگاه بهترین بهره وری را داشته باشند و روند پرونده سریعتر و حتی بدون صرف وقت بیشتر انجام شود .

دیه ، اکثرا حاصل سهل انگاری بسیاری است که ممکن است یک لحظه غفلت کرده باشند . یک لحظه عصبانیت ، یک لحظه بی حواسی و بی دقتی ، یک لحظه طرز فکر و حتی علمی نادرست و غرور بیجا ، همگی میتوانند باعث صدماتی شوند که یک عمر پشیمانی به جای می آورد . مسئله اصلی ، پرداخت دیه و ازبین رفتن آبروی ضارب نیست . مسئله اصلی ، نقص عضوی است که برای یک فرد پیش می آید و زندگی او را دچار اختلال میکند …

گروه وکلای ایران دادفر با کادری از بهترین وکیل های تهران آماده ارایه مشاوره حقوقی به صورت آنلاین،حضوری و تلفنی به شماست. اگر به دنبال یافتن بهترین وکیل تهران برای موضوع حقوقی خود هستید با ایران دادفر تماس بگیرید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و موثر بوده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.