تبدیل سند عادی به رسمی

تبدیل سند عادی به رسمی

در این مطلب از ایران دادفر به برسی نحوع تبدیل سند عادی به رسمی، تعریفی از سند عادی و سند رسمی همچنین روش های اخد سند رسمی پرداخته ایم

سند چیست؟

سند یک متن نوشتاری می باشد که در دادگاه ها قابلیت استناد دارد و بر طبق قانونی مدنی ماده ۱۲۴۸ به هر نوع نوشته و متن نوشتاری که در مقاوم های دفاع و حتی دعوی، بشود که از آن استفاده کرد، سند گفته می شود.

تفاوت های اساسی ما بین اسناد رسمی و اسناد عادی

انواع سند موجود می باشد:

  1. سند عادی
  2. سند رسمی

حال می خواهیم با تعریف هر کدام از سند های عادی و سند های رسمی آشنا شویم و سپس تفاوت های سند های عادی و رسمی را بشناسیم و در مرحله آخر با نحوه تبدیل سند عادی به رسمی آشنا می شویم.‌

سند عادی چیست؟

سند های عادی قدرت اجرایی و اجرا شدن را ندارند. به سندی که در بین دو طرف معالمه و توسط آن اشخاص به صورت دستی و دست نوشته تنظیم و تهیه می شود سند عادی می گویند. برای مثال: وقتی که ماشین و یا ملکی خریداری شود و به صورت قول نامه ای ما بین دو طرف تنظیم شود به آن قول نامه یا سند، سند عادی می گویند.

سند رسمی چیست؟

سند رسمی قدرت اجرایی شدن را دارد و توسط دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود این امر با دخالت یک مامور رسمی انجام می پذیرد به همین دلیل به سند رسمی معروف می باشد‌.

تفاوت های اساسی ما بین اسناد رسمی و اسناد عادی

  • اسناد عادی قدرت اجرایی همانند اسناد رسمی ندارند.
  • اسناد عادی به صورت دست نویس و در بین دو طرف معامله تنظیم می شود و اسناد عادی از طریق دفتر ثبت اسناد تنظیم می شود.
  • تاریخ اسناد رسمی نسبت به اصحاب دعوی و نفرات سوم و یا اشخاص ثالث دارای اعتبار می باشد با اینکه تاریخ اسناد عادی بر این اشخاص موثر نمی باشد و کاملا عکس عمل می کند.
  • برای اسناد عادی همانند اسناد رسمی اثر انگشت و مهر و امضا از طرف، طرفین معالمه بسیار مهم می باشد اما این امضا ها و اثر انگشت ها باعث تبدیل این اسناد عادی به اسناد رسمی نمی شوند و باید به صورت قانونی و رسمی با توسط مامور دولت تنظیم و ثبت شوند تا به آن ها اسناد رسمی گفته شوند.
  • سند رسمی حائز اهمیت می باشد و از اعتبار ویژه ای بر خوردار می باشد و بهتر از اسناد عادی می باشد.

این نکات از اساسی ترین و اصلی ترین تفاوت موجود ما بین اسناد رسمی و ثبت شده و اسناد عادی یا قول نامه ها می باشد.‌

اسناد عادی به علت اعتبار اندکی که دارند باید به اسناد رسمی‌ تبدیل شوند تا از اهمیت والایی بر خوردار شوند و به آن ها قابلیت و قدرت اجرایی داد.

غیر رسمی بودن اسناد عادی باعث ایجاد مشکلات حقوقی و مالی بسیار متعددی می شود به همین دلیل امروزه در اکثر معاملات و خرید و فروش املاک از اسناد رسمی استفاده می کنند.

تبدیل اسناد عادی یا قول نامه ها به اسناد رسمی

برای تبدیل اسناد عادی یا قول نامه ها به اسناد رسمی نیاز به گذراندن چندین مرحله داریم که در ادامه به صورت مفصل راجع به مراحل تبدیل و نحوه تبدیل اسناد عادی به اسناد رسمی صحبت می کنیم.

در ابتدا باید از معتبر بودن قول نامه یا سند عادی که داریم آگاه شویم.

چگونه از معتبر بودن قول نامه یا سند عادی خود آگاه شویم؟

به این نکته دقت کنید که ملک‌ را از بنگاه معتبر و دارای مجوز قانونی و رسمی خریداری کنید. بنگاه و مشاور املاک باید یکی‌ از اعضای اتحادیه مشاوران املاک باشد و وجود بنگاه و عضو بودن آن در اتحادیه مشاورین املاک معتبر و رسمی، خبر از معتبر بودن آن املاکی و مشاور املاک به ما می دهد. در صورتی که این بنگاه عضور آن اتحادیه مرتبط نباشد، بنگاه غیر رسمی و نا معتبر می باشد.

نکته دوم دیگر که باعث خرید ملک معتبر بدون کلاهبرداری و هر نوع مشکلات دزدی می شود، این است که زمان پرداخت مبلغ برای خرید ملک هم زمان با تنظیم سند و انتقال ملک می باشد و این امر به شدت از کلاهبرداری جلوگیری می کند و باعث می شود که شخص ملک‌ معتبری را خربداری کند.

تبدیل سند عادی به سند رسمی

چگونه یک سند عادی و قول نامه عادی را به یک سند رسمی و قانونی تبدیل کنیم؟ این یکی از رایج ترین سوالات در زمینه تبدیل اسناد می باشد که در ادامه سعی داریم که به بهترین نحو ممکن به این سوال پاسخ بدهیم.

راه و روش تبدیل سند عادی به سند معتبر و رسمی

راه و روش تبدیل سند عادی به سند معتبر و رسمی

  • معتبر بودن سند عادی و یا قول نامه: در ابتدا از معتبر بودن سندی که در دست داریم باید آگاه شویم و سپس اقدام به انجام مراحل دیگر کنیم.
  • شخص باید سند عادی و یا قول نام ملک خود را با مشخصات ملک همچون: اندازه ملک، نقشه ملک، شناسنامه شخص و سایر مدارک شخصی فرد را در سامانه ثبت ملک که از طریق اینترنت می باشد این مدارک را آپلود می کنید و سپس یک کد رهگیری از طریق این سامانه به شما داده می شود.
  • در اخر یکی از کارشناسان اداره ثبت ملک از ملک شما بازدید می کند و در صورتی که مدارک دارای اعتبار باشند و با ملک هم خوانی داشته باشند به شما سند رسمی داده می شود.

در صورتی که کار شما بر اساس ترتیبی که ذکر کردیم به خوبی پیش نرفت، شما می توانید با یک وکیل خوب و کار بلد مشورت کنید و با کمک آن اقدام به تبدیل سند عادی و یا قول نامه عادی به سند رسمی و معتبر کنید.

کار تبدیل اسناد عادی و قول نامه های عادی که دارای اعتبار هستند و از بنگاه ها و مشاوران املاک معتبر تنظیم شده اند راحت می باشد و افراد می توانند از طریق سامانه ثبت ملک اقدام به انجام مراحل تبدیل اسناد عادی به اسناد رسمی کنند و در صورتی کار آن ها دچار مشکل شد و یا هیچ کد رهگیری و شماره پرونده ای به آن ها داده نشد. می توان برای افزایش سرعت روند بررسی و تبدیل سند عادی به سند رسمی و تسهیل و تسریع این روند با مختصصان این کار مشورت کنند و در مدت زمان اندک سند عادی که در دست دارند را به سند رسمی و معتبر که قدرت اجرایی بسیار بالایی دارد و از طریق ماموران رسمی و دولتی تنظیم و تهیه شده است، تبدیل کند‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.