آیا مهریه زن خیانتکار پرداخت می شود؟

آیا مهریه زن خیانتکار پرداخت می شود؟

آیا مهریه زن خیانتکار پرداخت می شود؟ ازدواج یکی از سنت های الهی است که ازدواج توسط اسلام بسیار توصیه شده است و از محبوب ترین سنت های الهی می باشد.

در زمان خواندن خطبه عقد نکاح مهریه زن نیز ذکر می شود و در صورتی که زن مهریه خود را مطالبه کند، مرد موظف است که اقدام به پرداخت مهریه او کند‌. بر مرد واجب است و از لحاظ قانونی و شرعی مرد باید مهریه را پرداخت کند.

زندگی مشترک و خانواده یک کانون گرم و پر از عشق می باشد که نیاز به محبت و وفای زوجین است که در صورتی یکی از زوجین بی لطفی کند و یا هر دلیلی که باعث شود، زن به سمت مرد های نا محرم برود و به صورت غیر شرعی و غیر قانونی با یک مرد دیگر ارتباط داشته باشد، به آن زن، زن خیانتکار لقب داده می شود. خیانت مرد و زن هر دو یک امر نا پسندیده می باشد و توسط اسلام این امر نهی شده است و خیانت یکی از بد ترین گناهان و اعمال انسان می باشد.

خیانت در تمام دین ها یک امر نا پسندیده و زشت می باشد و وفا کردن و وفای به عهد از شیرین ترین و لطیف ترین احساس در زندگی مشترک می باشد‌.

پس از خواندن خطبه عقد نکاح دائم مرد از لحاظ قانونی و شرعی موظف به پرداخت نفقه مادام العمر به شریک زندگی خود می باشد و اصلی ترین وظیفه زن در برابر آن تمکین می باشد. از موارد دیگر که مرد موظف است آن را پرداخت کند مهریه می باشد. مهریه حق است است و مرد نباید هیچ دخالتی در حق زن کند و زن می تواند مهریه خود را به هر طور که می پسندد تصرف کند و اگر مهریه زن زمین یا خانه باشد، در صورتی که زن برای گرفتن مهریه خود مطالبه کند، مرد موظف است که زمین و یا خانه را به زن بدهد و هیچ دخالتی نکند، چون مهریه مال زن است و اختیار آن در دست زن می باشد.

مشاوره حقوقی طلاق و مهریه زن خیانت کار

اگر زنی خیانت کند و طلاق بگیرد آیا مهریه به آن تعلق می گیرد؟

طبق عرف و قانون در کشور ایران، زن پس از طلاق مهریه را دریافت می کند و مرد باید تا قرون آن مهریه زن را پرداخت کند.

مشاوره مهریه

 آیا مهریه زن خیانتکار پرداخت می شود؟

شاید این سوالات از رایج ترین سوالات در این زمینه باشد. که زن خیانتکار مهریه می گیرد و یا در چه مواردی مهریه به زن تعلق نمی گیرد و سایر سوالات مربوطه.

اگر زنی خیانت کند و وارد رابطه غیر مشروع شود مرد می تواند از طریق قانونی اقدام به شکایت کیفری بر علیه زن کند و این قضیه را به قانون واگذار کند. اما خیانت زن باعث نمی شود که حق مهریه از زن سلب شود. زن پس از عقد نکاح مالک مهریه می شود. اگر زن مهریه خود را مطالبه کند، مرد در هر شرایطی باید اقدام به پرداخت مهریه کند و نمی توان به خیانت زن اکتفا کرد و حق مهریه را از آن سلب کرد.

داشتن یک رابطه غیر مشروع با اینکه یک امر غیر شرعی و غیر قانونی است اما نمی توان آن را از زن سلب کرد چون زن در زمان عقد نکاح مالک مهریه شد و مرد موظف به پرداخت آن می باشد.

 آیا مهریه زن خیانتکار پرداخت می شود؟

چه راهی برای مهریه ندادن وجود دارد؟

مرد می تواند در صورتی که خیانت زن خود را با ثبت سند و مدرک اثبات کند از زن خود شکایت کند. در صورتی که به صورت توافقی مرد با زن توافق کند، که مرد بر علیه عمل زشت و خیانت همسر خود شکایت نکند و در ازای آن زن از مهریه خود بگذرد و مهریه را ببخشد و به صورت توافقی طلاق بگیرند و مرد در این مورد می تواند هیچ مهریه ای به زن خود ندهد.

در صورتی که دختر و پسر در دوره ی عقد هستند و هیچ رابطه ی زناشویی ما بین آن ها ایجاد نشده است و مرد متوجه خیانت زن خود شود و بداند که در رابطه غیر شرعی و غیر قانونی می باشد، می تواند اقدام‌ به طلاق کند و مهریه را به صورت نصف پرداخت کند. طبق قانون جهموری اسلامی ایران در زمان عقد مهریه زن به صورت نصف پرداخت می شود. اگر در زمان عقد دختر و پسر وارد روابط زناشویی و جنسی شدند مهریه آن به صورت کامل و کلی باید پرداخت شود و خیانت زن حتی با داشتن یک سند موثق و قانونی هم نمی تواند باعث شود که مهریه زن کم و کاسته شود.‌

سوالات دیگر نیز هستند که راجع به مهریه زن موجود هستند که اقدام به ذکر سواللت و پاسخ به صورت قانونی به این سوالات می کنیم.

چه راهی برای مهریه ندادن وجود دارد؟

قوانین جدید مهریه زن به چه صورت می باشد؟

طبق جدید ترین و موثق ترین قوانین کشوری که راجع به پرداخت مهریه به زن موجود هستند، این است که: مجازات قانونی حبس و زندانی مرد برای مهریه تا ۱۱۰ سکه می باشد و در صورتی که مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه باشد از طریق قانون نمی توان آن را پیگیری کرد و در حال حاضر برای مهریه ای بیش از ۱۱۰ سکه پیگرد قانونی موجود نیست.

مشاوره حقوقی طلاق

مشاوره وکیل خانواده

مهریه زنی که قادر به بچه دار شدن نیست و نمی تواند باردار شود چیست؟

در صورتی که زن با شوهر خود وارد رابطه جنسی شده است و رابطه زناشویی آن ها به صورت کامل انجام شده است و نمی تواند بار دار شود، مهریه آن به صورت کامل باید پرداخت شود و در صورتی که در دوران عقد باشند و یا وارد رابطه جنسی نشده اند مرد موظف است که نصف مهریه زن را پرداخت کند.

زنانی که بعد از طلاق مهریه می گیرند می توانند پس از گذراندن عده مجددا ازدواج کنند و وارد رابطه رسمی دیگر شوند؟

بله، زنانی که مهریه می گیرند و طلاق می گیرند می‌ توانند به صورت قانونی و شرعی مجددا ازدواج کنند و هیچ مشکل قانونی و شرعی ندارند و هیچ محدودیتی از لحاظ دینی و قانونی برای این زنان موجود نیست.

زمانی که خود زن اقدام به طلاق کند و خود درخواست طلاق کند آیا مهریه ای برای آن در نظر گرفته می شود؟

زمانی که زن بتواند قصور و بی تعهدی مرد را ثابت کند و اثبات کند که مرد در پرداخت حقوق خود کوتاهی می کند. حقوقی که هر مرد برای زن خود باید در نظر بگیرد و پرداخت کند و از دسته وظایف اصلی مرد هستند و برای زن خود پرداخت نمی کند، زن می تواند طلاق بگیرد و مهریه خود را بگیرد.

در صورتی که زن هیچ سند و دلیلی برای طلاق ندارد و مرد تمام حقوق زن را در زندگی مشترک پرداخت می کند اما زن می خواهد طلاق بگیرد، حق مهریه از زن سلب می شود و در صورتی که زن به مهریه خود مطالبه کند از لحاظ قانونی مطالبه آن رد شده است.

مشاوره حقوقی مهریه زن خیانتکار

حق مهریه پس از خواندن خطبه عقد نکاح به زن داده می شود و زن مالک اصلی مهریه خواهد بود. در صورتی که زن مهریه خود را مطالبه کند مرد تحت هر شرایطی نمی تواند از دادن مهریه به زن خود کوتاهی کند و از لحاظ قانونی مرد موظف به پرداخت مهریه است. اگر زن خیانت کند و مرد آن را در جرم مشهود ببیند هم نمی تواند حق مهریه را از زن خود بگیرد، مگر اینکه به صورت توافقی اقدام به طلاق کنند و زن مهریه خود را به صورت کامل و تمام به مرد ببخشد و مهریه را مطالبه نکند.

مشاوره حقوقی خانواده

نمونه رای مهریه و اعسار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.